ŚLUB KONKORDATOWY

Planujesz w niedługim czasie ślub ze swoją drugą połówką i podczas pierwszych przygotowań obił Ci się o uszy tajemniczy zwrot "ślub konkordatowy"? A może już wiesz, że dokładnie taki ślub planujesz, ale jego przebieg i niezbędne dokumenty stanowią dla Ciebie jeszcze zagadkę? W tym tekście znajdziesz parę praktycznych wskazówek, które w prosty sposób rozjaśnią Ci tę sytuację i pomogą w przygotowaniach do ślubu konkordatowego.

 

Ślub konkordatowy - czym właściwie jest?

Ślub konkordatowy to nic innego, jak tradycyjny ślub kościelny, wyznaniowy. Nie jest to jednak wyłącznie ceremonia odbywająca się w kościele i ważna w obrębie Kościoła - ślub konkordatowy to taki, który z momentem zawarcia związku małżeńskiego w świątyni staje się prawomocny również w urzędach państwowych. Oznacza to, że nie musisz dodatkowo zawierać ślubu cywilnego w urzędzie stanu cywilnego. 

W skrócie jest to ślub wyznaniowy, który według prawa cywilnego ma taką samą wartość jak ślub cywilny. Połączenie ze sobą dwóch ślubów w jeden pozwala ukrócić nieco formalności, jednak aby go zawrzeć również potrzebne są pewne dokumenty.

 

Jakie dokumenty są niezbędne, aby zawrzeć ślub konkordatowy?

Niestety, również tak romantyczne i wzniosłe wydarzenie jak ślub wymaga nieco "papierkowej roboty" na którą Ty i Twoja druga połowa musicie się przygotować. Na szczęście nie jest to proces skomplikowany, a potrzebnych dokumentów jest tylko kilka. Dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu konkordatowego to:

  • akty urodzenia obojga narzeczonych

  • dokumenty potwierdzające zawarcie sakramentów kościelnych: chrztu, bierzmowania

  • kopia dowodu osobistego zarówno Pary Młodej oraz Świadków

  • świadectwo ukończenia nauk przedmałżeńskich i odbycia wizyt w poradni małżeńskiej

  • zaświadczenie wydane przez Urząd Stanu Cywilnego stwierdzające, że nie ma przeszkód do odbycia się ślubu pomiędzy dwoma zainteresowanymi osobami

Posiadanie takich zaświadczeń oraz dokumentów wymaga odbycia wizyty zarówno w Kancelarii Parafialnej, w Urzędzie Stanu Cywilnego jak i na naukach przedmałżeńskich.

ślub konkordatowy
 

Ślub konkordatowy z obcokrajowcem

W przypadku, kiedy ślub konkordatowy zawierany jest z osobą spoza granic kraju, powinna ona posiadać:

  • paszport

  • kartę pobytu

  • zaświadczenie o możliwości zawarcia związku małżeńskiego pochodzące z kraju ojczystego

 

Ślub konkordatowy krok po kroku - gdzie udać się najpierw?

Najpierw należy udać się do kancelarii parafialnej należącej do parafii w której ma odbyć się Sakrament Małżeństwa. Zabierzcie ze sobą dowody osobiste oraz świadectwa chrztu oraz bierzmowania. Podczas tej wizyty uzyskacie z pewnością dalsze wskazówki, co należy zrobić następnie. Na pewno dobrze będzie od razu umówić się na nauki przedmałżeńskie oraz do poradni rodzinnej

Na około 3 miesiące przed ceremonią trzeba stawić się w Urzędzie Stanu Cywilnego wraz z dowodem dokonanej przez Was opłaty skarbowej oraz również z dowodami osobistymi. 

Otrzymując zaświadczenie o braku przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego z urzędu, należy ponownie udać się do kancelarii parafialnej, wraz ze wspomnianym zaświadczeniem, świadectwami ukończenia kursów przedmałżeńskich, oraz z potwierdzeniem o ogłoszeniu zapowiedzi. Ten ostatni dokument, a raczej zaświadczenie, wydaje proboszcz parafii do której należy drugie z Was, jeżeli jest taka okoliczność. W dzień ślubu będziecie musieli również złożyć potwierdzenie odbytego Sakramentu Spowiedzi.

ślub kościelny
 

Dla kogo jest ślub konkordatowy?

Ślub ten może zawrzeć każda osoba, która:

  • jest pełnoletnia

  • nie jest spokrewniona w linii prostej z przyszłym małżonkiem bądź małżonką

  • nie jest zamężna / zamężny

  • nie posiada przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego określonych przez Kościół Katolicki i Urząd Stanu Cywilnego

 

Czy mogę wziąć ślub z osobą innej wiary?

Tak, oczywiście. Pod warunkiem, że wyznanie drugiej osoby również uznaje ustawę konkordatową.

 

Jakie opłaty należy uiścić chcąc zawrzeć ten rodzaj ślubu?

Opłaty, które należy uiścić podczas przygotowań do ślubu konkordatowego są następujące:

  • opłata skarbowa w USC

  • opłata składana księdzu, najczęściej dobrowolna, o dowolnej wysokości

  • opłata za każdy kolejny odpis aktu zawarcia związku małżeńskiego (pierwszy jest darmowy)

Fotografia ślubna
 

Ślub konkordatowy - podsumowanie

Podsumowując, przygotowania do zawarcia ślubu konkordatowego wcale nie są skomplikowane. Dobrą praktyką będzie przygotowanie dowodów osobistych oraz aktów przyjętych sakramentów i udanie się do kancelarii parafialnej na 6 miesięcy przed planowanym ślubem, a tam na pewno dostaniecie również wskazówki co do dalszego postępowania i niezbędnych dokumentów.

  • Ślub konkordatowy to połączenie ślubu kościelnego z formalnościami, które występują podczas ślubu cywilnego. Jest to dobre rozwiązanie dla par, którym zależy na ślubie wyznaniowym, ale chcą jednocześnie mieć załatwioną papierologię, która występuje podczas zaślubin w urzędzie.

    • akty urodzenia narzeczonych

    • dokumenty potwierdzające zawarcie sakramentów kościelnych: chrztu i bierzmowania

    • kopie dowodów osobistych Pary Młodej i Świadków

    • świadectwo odbycia wizyt w poradni małżeńskiej i ukończenia nauk przedmałżeńskich

    • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające, że nie ma przeszkód do odbycia zaślubin