ŚLUB JEDNOSTRONNY - WAŻNE PORADY

Narzeczeni różnych wyznań z pewnością zastanawiają się, czy będą mogli wziąć ślub kościelny. Podobnie jak w sytuacji, gdy jedna osoba jest niewierząca. Okazuje się, że w wielu przypadkach nie ma to większego znaczenia i nie stanowi przeszkody do zawarcia ślubu kościelnego. Warto wiedzieć, co to za rodzaj ceremonii ślubnej, jakie warunki należy spełnić i jak przebiega ślub jednostronny.

 

czytaj dalej 🔽

Ślub jednostronny - czym właściwie jest?

Zgodnie z prawem Kościoła Katolickiego ślub jednostronny, nazywany także małżeństwem mieszanym, dotyczy związku dwóch ochrzczonych osób, z których jedna z nich przyjęła chrzest w Kościele Katolickim albo przyjęta została do niego przez wyznanie wiary, a druga należy do Kościoła, który nie utrzymuje pełnej jedności z Kościołem Katolickim. W tym przypadku mowa o osobach, które są wyznania anglikańskiego, luterańskiego, prawosławnego czy też innych wyznań chrześcijańskich.

Lista ta jednak została poszerzona o osoby nieochrzczone. Co więcej, możesz wstąpić w związek małżeński z osobą, która jest zupełnie innego wyznania, np. muzułmańskiego. Ponadto, możesz zawrzeć związek małżeński z kimś, kto dokonał apostazji. Ze względu na postępujące zmiany kulturowe, ślub jednostronny jest coraz częściej praktykowany w Polsce.

Małżeństwo mieszane może być zawarte między osobą ochrzczoną oraz żyjącą w wierze katolickiej a osobą, która:

  • przystąpiła do chrztu, jednak wychowana została w innej wierze,

  • nie została ochrzczona,

  • przystąpiła do chrztu, ale od najmłodszych lat była wychowywana w ateistycznym środowisku,

  • wystąpiła z kościoła,

  • jest niewierzącą albo deklaruje ateizm,

  • nie praktykuje wiary katolickiej,

  • trwa w tzw. cenzurach kościelnych.

 

Jak wygląda ślub kościelny jednostronny?

Jednostronny ślub kościelny różni się w zasadzie jedynie treścią przysięgi małżeńskiej - przysięga ateisty lub osoby niewierzącej nie zawiera odniesień do Boga oraz wiary. Tego typu słowa wypowiada jedynie osoba wierząca. Jeśli jesteś osobą niewierzącą, nie musisz także wykonywać znaku krzyża i przystępować do komunii świętej.

Warto również wiedzieć, że na ślubie jednostronnym możliwa jest obecność niekatolickiego duszpasterza. W zależności od preferencji przyszłych małżonków, ślub może odbyć się w klasycznym porządku albo zostać skrócony jedynie do krótkiej ceremonii. Osoba niewierzącą nie przystępuje do spowiedzi, a podczas ceremonii nie przyjmuje komunii świętej, ani też nie wykonuje znaku krzyża.

Ze względu na tak niewielkie różnice pomiędzy jednostronnym ślubem, a tradycyjnym kościelnym, większość gości może nie zdawać sobie sprawy, że bierze udział w innej ceremonii, niż klasyczna.

ślub kościelny
 

Ślub z ateistą

Świat się zmienia, a związki stają się wielokulturowe, dlatego też prawo Kościoła Katolickiego dopuszcza zawarcie związku małżeńskiego między osobą wierzącą, a ateistą. Z tego względu ślub jednostronny staje się coraz bardziej popularny. Co ważne, pozwala on osobie wierzącej na oficjalne wyznanie wiary, a także przystąpienie do sakramentu małżeństwa, zgodnie z własną wiarą. Ślub z ateistą jest możliwy, jednak osoba niewierząca nie może przeszkadzać wierzącej w praktykowaniu swojej wiary. Taki związek małżeński nie jest w Polsce rzadkością.

 

Ślub jednostronny z apostatą

Apostata to osoba, która oficjalnie odstąpiła od Kościoła. Nie stanowi to jednak przeszkody do zawarcia związku małżeńskiego. Ślub jednostronny z apostatą jest możliwy, jednak jest jeden warunek. Osoba niewierzącą musi zobowiązać się do nieutrudniania drugiej połowie praktykowania wiary. Oprócz tego, jeżeli jesteś apostatą, musisz zobowiązać się także do tego, że w przyszłości nie będziesz miał nic przeciwko, aby wspólne dzieci zostały ochrzczone i wychowywane zgodnie z wiarą. W przypadku braku takiej zgody, zawarcie małżeństwa nie będzie możliwe.

ślub jednostronny
 

Ślub kościelny z grekokatolikiem

Zastanawiasz się, czy możliwy jest ślub kościelny z grekokatolikiem? Okazuje się, że jak najbardziej. Co więcej, ślub odbywa się w tradycyjnej formie. Spowodowane jest to tym, że zarówno jedna, jak i druga strona należy do papieskiego kościoła Katolickiego. Z tego względu cała ceremonia nie różni się niczym od ślubu tradycyjnego. Taki związek małżeński traktowany jest jak klasyczne małżeństwo i ślub kościelny przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku małżeństwa dwóch osób, wyznania rzymskokatolickiego.

 

Ślub jednostronny z osobą wiary prawosławnej

Połączenie związkiem małżeńskim osoby wiary katolickiej i prawosławnej jest możliwe. Wymaga to jednak dopełnienia formalności w kilku krokach. W trakcie ceremonii zarówno małżonek wiary katolickiej, jak i prawosławnej, musi przyjąć komunię świętą. Jednak jeśli należysz do cerkwi prawosławnej, musisz przed ślubem wyspowiadać się właśnie w niej.

Ślub prawosławny w cerkwii z osobą wyznającą katolicką wiarę

Taka wersja zawarcia związku małżeńskiego również jest dozwolona. Jeżeli wyznajesz wiarę prawosławną, możesz wziąć ślub w cerkwi. Musisz jednak pamiętać, że małżeństwo można zawrzeć tylko w jednym obrządku, dlatego zawierając związek małżeński w cerkwi, nie można drugi raz zawrzeć go w Kościele Katolickim. Poza tym, osoba o wierze katolickiej musi dostarczyć do cerkwi:

  • Zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego,

  • Akt chrztu z kościoła, w którym został jej udzielony sakrament Chrztu Świętego,

  • Zaświadczenie przedślubne określające, że odczytane zostały zapowiedzi w rodzinnych parafiach narzeczonych.

 

Czy można wziąć ślub jednostronny z rozwodnikiem?

Wiele osób uważa, że jeśli obie strony należą do Kościoła, jednak jedno z nich ma za sobą nieudane małżeństwo i rozwód, to nie będzie problemu z zawarciem małżeństwa w kościele. Czy można wziąć ślub jednostronny z rozwodnikiem? Niestety nie, gdyż w obowiązującym prawie kościelnym nie ma takiego słowa, jak rozwód. Rozwód to instytucja, która funkcjonuje w prawie cywilnym. W tym przypadku istnieje jednak jeden wyjątek. Jeżeli osoba rozwiedziona posiada oficjalne unieważnienie związku małżeńskiego we wspólnocie Kościoła. W innym wypadku małżeństwo nie zostało oficjalnie rozwiązane, zatem istnieje przeszkoda do zawarcia kolejnego związku małżeńskiego.

 

Ślub jednostronny - formalności

Przygotowania do ślubu jednostronnego powinieneś rozpocząć od uzyskania dyspensy od Biskupa, czyli pozwolenia na zawarcie małżeństwa mieszanego. Oprócz tego, jeśli jesteś ateistą lub osobą niewierzącą, musisz podpisać odpowiednie oświadczenie. Oznacza ono, że nie będziesz przeszkadzał swojej małżonce w praktykowaniu wiary, a dzieci będą wychowywane w wierze katolickiej. Natomiast jeśli jesteś osobą wierzącą, zobowiązany jesteś do uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich, a także musisz dostarczyć świadectwo ukończenia katechezy. Jeśli jesteś osobą niewierzącą, nie musisz także uczęszczać na nauki przedmałżeńskie. Zgodnie z Instrukcją Episkopatu Polski, obie strony powinny być poinformowane o ważnych przymiotach i celach małżeństwa, takich jak nierozerwalność, wyłączność, jedność, a także sakramentalność. Jak widać, jeśli chodzi o ślub jednostronny - formalności nie są skomplikowane.

Po podpisaniu wszystkich koniecznych oświadczeń, należy przekazać dokumenty proboszczowi, który następnie dostarczy je biskupowi. Ten z kolei musi udzielić zgody na zawarcie małżeństwa. Musisz pamiętać, że może on nie wyrazić zgody na ślub jednostronny

Ślub kościelny jest dla wielu osób głębokim i ważnym przeżyciem duchowym. Pomimo związku dwóch osób innego wyznania, istnieje możliwość zawarcia małżeństwa w Kościele Katolickim. Idąc z duchem czasu, Kościół wychodzi na przeciw zakochanym, wyrażając zgodę, jeżeli zostaną spełnione określone warunki i dopełnione formalności. 


 W skrócie

 
  • Jest to ślub między osobą, która jest katolikiem, a osobą która:

    • nie przyjęła Chrztu

    • przyjęła Chrzest, lecz nie jest wychowana w wierze katolickiej

    • jest agnostykiem lub ateistą

    • jest apostatą, czyli wyrzekła się wiary i przynależności do Kościoła

    • wyznaje inną wiarę

  • Jak najbardziej. Również ateista może zawrzeć ślub w Kościele Katolickim. Po to między innymi została stworzona forma ślubu jednostronnego.

  • W przypadku Kościoła Katolickiego nie ma takiej możliwości chyba, że małżeństwo zostało uprzednio unieważnione przez Kościół.

  • Głównym z elementów będzie uzyskanie dyspensy. Osoba, która jest innej wiary lub jest ateistą wypełnia dokument zapewniając, że nie będzie utrudniać współmałżonkowi praktykowania wiary oraz pozwoli na wychowanie swojego potomstwa w wierze katolickiej.