ŚLUB HUMANISTYCZNY - PORADY I WSKAZÓWKI

Ślub to niezwykle ważne wydarzenie. Każda para zakochanych pragnie, aby dzień zaślubin był dniem wyjątkowym i niezapomnianym. Problem pojawia się w momencie, gdy z pewnych powodów ślub kościelny nie wchodzi w grę a wizja ślubu cywilnego, wydaje się być zbyt formalną i mało atrakcyjną opcją. Rozwiązaniem w tym przypadku może okazać się zawarcie ślubu humanistycznego. Co to jest ślub humanistyczny? Kto może go wziąć? Kto go udziela? Zapraszam Cię do dalszej części artykułu, w której poznasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

 

Ślub humanistyczny - czym właściwie jest?

Jeśli kościół nie jest Ci szczególnie bliski, a sam ślub cywilny zdecydowanie Ci nie wystarcza, warto zastanowić się nad ślubem humanistycznym. Jest on doskonałą alternatywą dla ślubu kościelnego. Atmosfera takiej ceremonii może być wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem. To jeden z piękniejszych sposobów, by związać się węzłem miłości z Twoją drugą połówką bez udziału kościoła.

W odróżnieniu od ślubu kościelnego, ślub humanistyczny może odbyć się niemal wszędzie, gdzie tylko sobie wymarzysz. Co więcej, po odpowiednich procedurach może Ci go udzielić nawet Twój najlepszy przyjaciel. Mimo iż ślub humanistyczny nie niesie za sobą żadnych rozwiązań prawnych, od kilku lat staje się coraz popularniejszy, szczególnie w naszym nadwiślańskim kraju.

Jak wygląda ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny różni się od ślubu kościelnego głównie tym, że nie ma w nim sztywno określonych zasad przebiegu ceremonii. Zamiast sztucznej regułki wygłaszanej zazwyczaj w urzędzie lub kościele możecie napisać swoją własną przysięgę, płynąca prosto z serca.

Nie ma nic piękniejszego niż szczerość uczuć, jakie możemy okazać drugiej osobie specjalnie spersonalizowaną przysięgą. Możecie również w plan ceremonii wpleść wybrane przez siebie rytuały np. zakładanie obrączek, przewiązanie złączonych dłoni wstęga, zapalenie symbolicznych świec, zaplatanie warkoczy, sypanie ryżem, łamanie się chlebem. Istnieje wiele możliwości, wszystko zależy tylko i wyłącznie od waszej wyobraźni.

ślub humanistyczny

Kto może wziąć ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny może wziąć praktycznie każdy. Najczęściej decydują się na niego ateiści bądź poganie, którzy nie wierzą w Boga, jakiego reprezentuje kościół katolicki, a pragną, by ceremonia nie była zwykłą suchą regułką wypowiedzianą w urzędzie stanu cywilnego.

Równie często na ten rodzaj zaślubin decydują się osoby innej orientacji seksualnej. Jak wiadomo, kościół katolicki dość rygorystycznie podchodzi do tradycyjnego modelu "rodziny". Osoby LGBT mogą dodatkowo zdecydować się na podpisanie umowy partnerskiej. Pozwoli im to nabyć część rozwiązań, jakie w świetle polskiego prawa zarezerwowane są wyłącznie dla małżeństw. Kolejną grupę stanowią związki mieszane, gdzie każdy z partnerów pochodzi z innego kraju lub jest innego wyznania. Dla ślubu humanistycznego granice i podziały niemalże nie istnieją.

Kto z kolei nie może wziąć ślubu humanistycznego?

Mimo iż wcześniej wspomniałem, że ślub humanistyczny może zawrzeć niemal każdy, istnieją pewne wyjątki. Według prawa polskiego, ślubu humanistycznego nie mogą zawrzeć osoby spokrewnione w linii prostej. Ślubu humanistycznego nie mogą także zawrzeć osoby niepełnoletnie. Wyjątkiem są w tym przypadku osoby, które ukończyły 16 rok życia. Jednak zdarza się to niezwykle rzadko i uwarunkowane jest pewnymi aspektami prawnymi. Ślubu humanistycznego nie mogą wziąć również osoby ubezwłasnowolnienie, posiadające choroby umysłowe lub będący w innym związku małżeńskim.

ślub humanistyczny poradnik

Kto może udzielić ślubu humanistycznego?

Ślubu humanistycznego udziela celebrant. W Polsce istnieją organizacje specjalizujące się w tego typu uroczystościach. Celebranci współpracujący z tymi instytucjami są doskonałe wykwalifikowani. Pomogą w organizacji ślubu, udzielą rad. Osoby te z reguły posługują się kilkoma językami i są gotowe do podróży nawet w najodleglejsze zakątki świata.

Ślub z partnerem pochodzącym z innego kraju nie będzie stanowił żadnego problemu. Jest jeszcze jedna możliwość. Ślubu może udzielić Wam wybrana przez was osoba. Może to być najlepszy przyjaciel z dzieciństwa, brat lub siostra. Jedynym warunkiem jest to by wcześniej zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym.

Gdzie można wziąć ślub humanistyczny?

Ceremonia ślubu humanistycznego może odbyć się niemal wszędzie. Dla większości wykwalifikowanych celebrantów miejsce nie stanowi żadnego problemu. Zresztą śluby humanistyczne charakteryzują się tym, że odbywają się w dość oryginalnych miejscach.

Pragniesz ślubu na leśnej polanie, w klimacie rustykalnym? A może marzysz o ślubie w górach na najwyższym szczycie, jaki udało Wam się razem zdobyć? Ślub na plaży w klimacie boho również może być świetnym pomysłem. Przyjemna morska bryza, szum fal, zachód słońca, najbliższa rodzina, przyjaciele i ukochana osoba u boku sprawią, że dzień będzie wyjątkowy i niezapomniany.

poradnik ślubny

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

W przypadku tego rodzaju ślubu budżet jest znacznie bardziej elastyczny. Ciężko określić jednoznacznie ile może kosztować ceremonia zawarcia ślubu humanistycznego. Na cenę końcową składa się wiele aspektów. Znaczenie ma to, czy jako celebranta wybierzmy kogoś znajomego, czy może zdecydujemy się na specjalistę. Inne koszty ceremonii pojawią się, gdy zaplanujemy ślub na pobliskiej polanie, inne, jeśli zapragniemy ślubu na jachcie lub ponad chmurami lecąc balonem.

W przypadku ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego podstawową kwotą będzie 100 zł, a ostateczna cena w przypadku hucznych przyjęć może sięgać nawet kilku - kilkunastu tysięcy złotych.

Podsumowując..

Jak widać, ślub humanistyczny jest niesamowitą uroczystością. Ceremonia może być niezwykle urokliwa klimatyczna i oryginalna. Swoje słowa i uczucia kierujesz przede wszystkim do ukochanej osoby, z którą pragniesz spędzić resztę życia. Pamiętaj o tym, że to Wasz dzień i to Wasz wybór, na jaki rodzaj ślubu ostatecznie się zdecydujecie. Najważniejsze jest Wasze wspólne szczęście.

Zaplanujcie swój wymarzony ślub, dajcie się ponieść wyobraźni i cieszcie się niezapomnianym dniem, bo będzie on jedyny w swoim rodzaju. Niech miłość stanowi Wasz motyw przewodni zarówno w dniu zaślubin, jak i w całym życiu.

sesja ślubna

 Ślub humanistyczny w skrócie - częste pytania

 
  • Ślub humanistyczny w porównaniu do klasycznych zaślubin w urzędzie lub kościele, jest ich bardziej nieformalną wersją. Okazuje się optymalnym rozwiązaniem dla coraz większej ilości par w Polsce i na świecie dzięki swoim niewielkim ograniczeniom. Idealnie sprawdza się w przypadku wiązania się ateistów, osób różnych wyznań lub homoseksualistów.

  • Minimalny koszt wacha się w granicach 1000zł. Zawiera się w nim przygotowanie scenariusza ceremonii oraz wyprawienie samego ślubu. Organizacja ślubu humanistycznego będzie odpowiednio droższa, jeśli dodatkowo zlecimy organizatorowi np. oprawienie sali weselnej lub wykupienie innych atrakcji czy dodatków.

  • Ślubu humanistycznego udziela celebrant, czyli osoba wykwalifikowana do udzielenia ceremonii ślubnych. Ślubu takiego może udzielić ktoś z Twoich bliskich. Warunkiem jednak jest przynależność do Towarzystwa Humanistycznego.

  • Humanizm jest nurtem filozoficznym, którego podstawę stanowi dobro i szczęście człowieka, jego swobodny rozwój, a także racjonalne myślenie. Humanizm odrzuca egoizm. Według filozofii humanizmu wszyscy ludzie są sobie równi i powinni dbać o porządek na ziemi bez zaburzania naturalnego ekosystemu. Moralność każdego człowieka powinna wynikać z jego postawy życiowej, niekoniecznie angażując w to w jakikolwiek sposób Boga. Świecki humanizm wręcz odrzuca rozpatrywanie etyki poprzez pryzmat boski. Propaguje racjonalne myślenie. Stawia człowieka na pierwszym miejscu. Biorąc ślub humanistyczny, nie ślubujesz przed Bogiem. Ślubujesz przede wszystkim drugiej osobie, z którą pragniesz spędzić resztę życia, biorąc za to pełną odpowiedzialność moralną.